załóż konto
Ilość produktów: 0 szt.
wartość zakupów: 0,00 PLN  

Betadine maść 0,1g/g 20g

Nazwa: Betadine
Postać: maść
Dawka: 0,1 g/g
Opakowanie: 20 g
Skład:

Jeden gram maści zawiera 100 mg  jodowanego powidonu (Polyvidonum iodinatum).

W 20 g maści znajduje się 2 g jodowanego powidonu


Działanie:

Jodowany powidon jest to kompleks jodu i polimeru poliwinylopyrolidonu, z którego przez pewien okres czasu po aplikacji uwalnia się jod. Jod elementarny ma silne właściwości bakteriobójcze. In vitro szybko zabija wszystkie bakterie, wirusy, grzyby, a także niektóre pierwotniaki. Mechanizm działania jest następujący: wolny jod wywiera szybkie działanie bakteriobójcze natomiast polimer działa jako magazyn jodu. Po kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi polimer uwalnia coraz większe ilości jodu. Jod wchodzi w interakcje z utleniającymi się grupami -SH i –OH aminokwasów wchodzących w skład enzymów i strukturalnych białek drobnoustrojów, w wyniku czego białka ulegają inaktywacji lub zniszczeniu. In vitro większość drobnoustrojów ginie w ciągu niecałej minuty, najwięcej w ciągu pierwszych 15-30 sekund. W przebiegu tego procesu jod traci swoje zabarwienie i dlatego intensywność brązowej barwy można traktować jako wskaźnik skuteczności preparatu. Utrata zabarwienia wskazuje na konieczność zastosowania następnej dawki. Nie są znane przypadki oporności.


Wskazania:

Lek ten stosuje się do miejscowego leczenia oparzeń, ran, otarć, owrzodzeń troficznych, zakażeń skóry.


:

Nadwrażliwość  lub podejrzenie nadwrażliwości na jod. Regularne stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób z chorobami tarczycy (w szczególności u osób z wolem guzkowym koloidowym, wolem endemicznym i zapaleniem tarczycy typu Hashimoto), przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii oraz w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa


Działania niepożądane:

Zaburzenia nerek i  pęcherza: zaburzenia czynności nerek, ostra niewydolność nerek.

Zaburzenia skóry i tkanki łącznej: miejscowe reakcje skórne, reakcje nadwrażliwości, jak kontaktowe zapalenie skóry objawiające się zmianami łuszczycopodobnymi, zaczerwienieniem, występowaniem małych pęcherzy.

Zaburzenia endokrynologiczne: długotrwałe stosowanie jodowanego powidonu może zwiększoną absorpcje jodu. Może wystąpić nadczynność tarczycy, szczególnie u pacjentów z chorobami tarczycy w wywiadzie


Interakcje:

Jodowany powidon działa przeciwbakteryjne przy pH w zakresie 2-7. Reakcje z białkami i nienasyconymi związkami organicznymi mogą osłabić skuteczność preparatu.

Jednoczesne stosowanie BETADINE maść z enzymatycznymi maściami do leczenia ran może zmniejszyć skuteczność obu preparatów. Środki zawierające rtęć, srebro, nadtlenek wodoru, kwas benzoesowy lub taurolidyna mogą wchodzić w interakcje z kompleksem powidon-jod w związku z czym należy unikać ich jednoczesnego stosowania.

 Uwaga!

Ze względu na utleniające właściwości preparatu, w przypadku niektórych testów na wykrywanie krwi utajonej w kale lub wykrywanie krwi lub glukozy w moczu, zanieczyszczenie jodowanym powidononem może dać wyniki fałszywie dodatnie.

Podczas stosowania jodowanego powidonu może zmniejszyć się wychwyt jodu przez tarczycę, co z kolei może utrudniać przeprowadzenie niektórych badań diagnostycznych (np. scyntygrafia tarczycy, oznaczanie jodu związanego z białkiem, badania z zastosowaniem jodu radioaktywnego) lub uniemożliwiać leczenie chorób tarczycy jodem. Aby uzyskać niezafałszowane wyniki zaleca się zachowanie 1-2 tygodniowego odstępu czasu między zakończeniem terapii jodowanym powidonem a scyntygrafią tarczycy.

 


Dawkowanie:

Do stosowania miejscowego

W leczeniu zakażeń: maść nakładać raz lub dwa razy na dobę maksymalnie przez 14 dni.

Skórę zmienioną chorobową należy oczyścić i osuszyć. Na zmienioną skórę nakładać BETADINE maść. Można założyć opatrunek lub bandaż.

 


Środki ostrożności:

Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego.

Długotrwałe stosowanie może spowodować podrażnienie skóry, a w rzadkich przypadkach, ciężkie odczyny skórne. Jeśli wystąpi podrażnienie lub nadwrażliwość należy zaprzestać stosowania preparatu.

U pacjentów z chorobami tarczycy przyjęcie dużej ilości jodu może wywołać nadczynność tarczycy (np. wole guzkowe koloidowe, wole endemiczne). U tych osób stosowanie BETADINE  maść powinno być ograniczone, gdy chodzi o w czas, jak również wielkość obszaru skóry, na który stosowana jest maść. W czasie długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry może wystąpić wychwyt jodu przez tarczycę co może spowodować nadczynność tarczycy u pacjentów z chorobami tarczycy w wywiadzie. U tych pacjentów maść może być stosowana średnio na nie więcej niż 10% powierzchni ciała lub nie dłużej niż 14 dni. Ze względu na osobnicze różnice w stopniu wychwytu jodu, należy monitorować czynność tarczycy i leczenie dobierać indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jeśli po leczeniu wystąpią objawy wskazujące na nadczynność tarczycy należy przeprowadzić badania czynności tarczycy

Należy unikać stosowania dużych ilości jodu u noworodków i małych dzieci ze względu  na większą przepuszczalność skóry i większą wrażliwość na jod u tych pacjentów, w związku z czym ryzyko wystąpienia nadczynności tarczycy w tych przypadkach jest zwiększone. U noworodków i małych dzieci jodowany powidon należy stosować w jak najmniejszej dawce. W razie konieczności należy przeprowadzić badania czynności tarczycy.

Szczególną ostrożność należy zachować w razie regularnego stosowania preparatu u pacjentów ze współistniejącą niewydolnością nerek.

Należy unikać regularnego stosowania BETADINE maść u pacjentów aktualnie leczonych litem.

 


Prowadzenie pojazdów:

Stosowanie maści BETADINE  nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.


Przedawkowanie:

Objawy ostrego zatrucia jodem są następujące: Metaliczny smak w ustach, ślinotok, ból lub pieczenie w gardle lub w jamie ustnej, Podrażnienie i opuchnięcie oczu, Reakcje skórne, Niestrawność i biegunka, Niewydolność nerek i bezmocz,Niewydolność krążenia,Obrzęk głośni z następczą utratą przytomności z niedotlenienia, obrzęk płuc, kwasica metaboliczna, hipernatremia.

Leczenie: należy zastosować leczenie objawowe i wspomagające ze szczególnym uwzględnieniem równowagi elektrolitowej oraz czynności tarczycy i nerek.

 


Ciąża:

Regularne stosowanie jodowanego powidonu u kobiet w ciąży lub karmiących piersią może być jedynie w przypadku dokładnej diagnozy i bezwzględnych wskazań  do zastosowania preparatu.  Należy ograniczyć dawkę preparatu oraz czas trwania terapii ponieważ wchłonięty jod może przenikać przez barierę łożyskową i do mleka kobiecego. Stężenie jodowanego powidonu w mleku jest większe niż w surowicy. Stosowanie preparatu może spowodować przemijającą nadczynność tarczycy u płodu lub noworodka. Może okazać się konieczne przeprowadzanie badań czynności tarczycy u dziecka. Należy chronić dzieci przed sytuacją, w której mogłyby wziąć preparat do ust lub go połknąć.


Wszystkie podane ceny, są cenami brutto w polskiej walucie. Akceptujemy płatności nastepującymi nośnikami.